KÉPEK SZÖVEGE ZÁVADA PÁL TERMÉSZETES FÉNY CÍMŰ REGÉNYÉBEN
Absztrakt
Závada Pál Természetes fény című regényének szüzséje a második világháború idején játszódik. A történelmi eseményeket számos narrációs csel kíséretében idézi meg, melyek közül a leghangsúlyosabb a narrátori szólamok megsokszorozása különféle narrátori és narrátorként is fellépő szereplői szólamok révén. Az elbeszéléstechnika pluralizációjához hozzájárul az is, hogy különféle műfajok hivatottak feleleveníteni a múltat: naplók, levelek, képek, mindezek többszörös narrátori közvetítések által. A tanulmányban a képek szerepét vizsgáljuk, arra keresve a választ, hogy milyen mediális viszonyítási pontok mentén épülnek a szövegtestbe a képek, illetve hogy azok hogyan építik fel a második világháború nagyregényét, valamint miként bontják le a narráció egyoldalú exponálását, ami által a Természetes fény az események többdimenziós bemutatását nyújtja.
Hivatkozások
Iser, Wolfgang. 2001. A fiktív és az imaginárius. Budapest: Osiris Kiadó.
Kisantal Tamás. Történelmi emlékképcsarnok. Kritika 9. http://www.jelenkor.net/archivum/cikk/3037/tortenelmi-emlekkepcsarnok (2015. máj. 25.)
Lengyel Imre Zsolt. 2014. Még inkább otthon. Műút http://://www.muut.hu/?p=8593 (2015. ápr. 21.)
Ricoeur, Paul. 2006. Emlékezet – felejtés – történelem. In Történetelmélet 1, szerk. Gyurgyák János–Kisantal Tamás. 106–122. Budapest: Osiris Kiadó.
Szirák Péter. 2001. A magyar irodalmi posztmodernség értelmezéséhez. In A magyar irodalmi posztmodernség, szerk. és a szövegeket gondozta: Szirák Péter. 9–53. Debrecen: Kossuth E. Könyvkiadó.
Thomka Beáta. 1980. Narráció és reflexió. Újvidék: Forum Könyvkiadó.
Visy Beatrix. 2014. Egy talált tárgy hatványra emelése. Holmi 6: 724–730.
Wolf, Werner. 2004. „Cross the Border – Close that Gap”: Towards an Intermedial Narratology. European Journal of English Studies 1: 81–103.
Závada Pál. 2014. Természetes fény. Budapest: Magvető.