A KÓDVÁLTÁS LEXIKAI-SZEMANTIKAI ASPEKTUSAI A VAJDASÁGI MAGYAR NYELVBEN
Absztrakt
A kódváltás során a kétnyelvűek kommunikációjában a kölcsönelemek (főleg lexémák és frazémák) sokféle típusa jelenik meg. E témakör tipológiai-terminológiai kérdéseinek áttekintése rendkívüli sokféleséget mutat, hiszen itt a klasszikus, diakrón nyelvi fogalomtár esetenként összemosódik a szociolingvisztikai szempontú megközelítés elemeivel. Éppen ezért kutatásunk során a kontaktológiában alkalmas rendszerezés szempontjai voltak elsődlegesek, a korpuszban fellelt kölcsönszó-típusokat vettük számba: a közvetlen kölcsönzés, az alaki és a jelentésbeli kölcsönzés előfordulásait, illetve egyéb kombinált formákat (alaki-jelentésbeli, túlhelyesbítéses típusok) is elemeztünk. A kódváltás előfordulását lehetőség szerint kontextusukban vizsgáljuk, így a lexikai-szemantikai elemzés mellett a kódváltás előfordulásának alapvető pragmatikai kérdései is felmerülnek, értelmezhetővé válnak.
Hivatkozások
Borbély Anna. 2001. Nyelvcsere: Szociolingvisztikai kutatások a magyarországi románok közösségében. Budapest: MTA Nyelvtudományi Intézet, Élőnyelvi Osztály.
Kassai Ilona. 1995. Kommunikatív stratégiák a nyelvvesztés kezdetén. In Kétnyelvűség és magyar nyelvhasználat, szerk. Kassai Ilona. 99‒111. Budapest: MTA Nyelvtudományi Intézetének Élőnyelvi Osztálya.
Kontra Miklós. 1981. A nyelvek közötti kölcsönzés néhány kérdéséről, különös tekintettel „elangolosodó” orvosi nyelvünkre. Budapest: Akadémiai Kiadó.
Kontra Miklós. 1990. Fejezetek a South Bend-i magyar nyelvhasználatból. Budapest: A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete.
Láncz Irén. 2004. A lexikai interferencia és kontaktusváltozatok a magyar nyelvben. Tanulmányok 101‒109.
Lanstyák István. 2006. Nyelvből nyelvbe: Tanulmányok a szókölcsönzésről, kódváltásról és a fordításról. Pozsony: Kalligram Könyvkiadó.
Papp György szerk. 2004. Mi ilyen nyelvben élünk. Nyelvszociológiai és korpusznyelvészeti tanulmányok. Szabadka: MTT.
Rajsli Ilona. 2011. Kódváltás a vajdasági magyarok nyelvhasználatában. Hungarológiai Közlemények 41 (4): 108−120.
Trudgill, Peter. 1997. Bevezetés a nyelv és a társadalom tanulmányozásába. Szeged: JGYTF Kiadó.
Vukov Raffai Éva. 2012. Az örökíró, a hémijszka és ami körülöttük van. Szabadka: Életjel.