NÉV – IRODALMI/ÍRÓI NÉVADÁS – SZEMANTIKAI TÁVLATNYITÁS

  • Éva Hózsa Újvidéki Egyetem, Bölcsészettudományi Kar, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék, Újvidék, Szerbia – Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka, Szerbia
  • Ilona Rajsli Újvidéki Egyetem, Bölcsészettudományi Kar, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék, Újvidék, Szerbia
  • Hargita Horváth Futó Újvidéki Egyetem, Bölcsészettudományi Kar, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék, Újvidék, Szerbia
Kulcsszavak: szemantika, névtan, személynév, intertextualitás, irodalmi névadás

Absztrakt

A személynévvizsgálat lehetővé teszi a vonások komplexumának megértését, azt, amelyet egyetlen nominális elem helyettesít. Roland Barthes szerint, amit többé nem lehet leírni, az a Tulajdonnév. A dolgozat kétirányú vizsgálatot tartalmaz, a vajdasági magyar személynévhasználat nyelvészeti és irodalomtudományi nézőpontjait emeli ki. A nyelvészeti szempontú kutatás a névadás attitűdjeit, motivációját, a nyelvek kontaktusát, illetve ennek névadásra gyakorolt hatását elemzi. A vajdasági magyar személynévkorpusz nyelvi vizsgálata kiterjed a néveredet, a hangalak, valamint a név alkotóelemeinek elemzésére. A kutatás tárgya továbbá a vajdasági magyar irodalomban megnyitható tulajdonnév-diskurzus, illetve a tulajdonnév elkülöníthetőségének elméleti problémája is. A figyelem kiterjed a címben előforduló tulajdonnevek, az irodalmi/írói névadás, az intertextuális és intermediális minták, a mitológiai aspektusok, a beszélő nevek, név és identitás, illetőleg az önéletrajzi vonatkozások és a kulturális kontextus vizsgálatára. Vajdaság mint többkultúrájú tér a nyelvek kontaktusának a hatását is feltételezi az írói/irodalmi névadásban. Az írói névadás stilisztikai érdekű problematika is, így a névhangulat, a név esztétikai és metaforikus vonatkozásai, atmoszférateremtő szerepe a műben egyaránt releváns szempontok. А vizsgálat főként a kortárs vajdasági magyar irodalom konkrét anyagára, a korpusz nyelvi kérdéseire összpontosít.

Hivatkozások

Bence Erika. 2015a. Átszállások a vajdasági magyar irodalomban. In Virtuális irodalomtörténet. 113–119. Veszprém: Iskolakultúra.
Bence Erika. 2015b. Utószó. In Móra Regina: Peremlakók: Családtörténet a Marson. 65–66. Újvidék‒Szenttamás: Forum Könyvkiadó‒Gion Nándor Kulturális Központ.
Bloomfield, Leonard. 1933. Language. New York: Henry Holt.
Derrida, Jacques. 2005. Esszé a névről. Szenvedések. Kivéve a név. Khóra. Ford. Boros János, Csordás Gábor, Orbán Jolán. Pécs: Jelenkor Kiadó.
Fercsik Erzsébet‒Raátz Judit. 2009. Keresztnevek enciklopédiája. Budapest: Tinta Könyvkiadó.
Gombocz Zoltán. 1926. A magyar történeti nyelvtan vázlata. IV. Jelentéstan. Pécs: Danubia.
Hajdú Mihály. 2002. Általános és magyar névtan. Budapest: Osiris Kiadó.
Hajdú Mihály. 2003. Kommunikáció és identifikáció. In Válogatott tanulmányok, szerk. Kiss Jenő. 21–34. Budapest: ELTE.
Horváth Futó Hargita. 2012. Fordítás–kanonizáció–ideológiák: Gion Nándor művei idegen nyelven. In Kommunikációs Kultúra és Transzlingvisztika Európában, szerk. Attila Imre–Rita Pletl. 222–234. Kolozsvár: Scientia.
Horváth Futó Hargita. 2012. Lokális kontextus, elbeszélői szerepkörök és a szövegek átjárhatósága Gion Nándor opusában. Újvidék: Bölcsészettudományi Kar.
Hózsa Éva. 2003. Mítosz és „szociográfia” összetartozásának kérdése a legújabb vajdasági magyar irodalomban. In Adryantól Adorjánig: Szocigráfiai műhelytanulmányok 1., szerk. és előszó Papp György. 395–401. Tóthfalu: Kanizsai Szociográfiai Műhely–Logos Grafikai Műhely.
Kiefer Ferenc. 2000. Jelentéselmélet. Budapest: Corvina Kiadó.
Kiss Jenő. 1995. Társadalom és nyelvhasználat. Budapest: Nemzeti Tankönyvkiadó.
Mikesy Sándor. 1959. Írói névadás – irodalmi névadás. Magyar Nyelv (1): 110‒112.
Mikola Gyöngyi. 2013. A pillanat küszöbén. Zenta: zEtna.
Rajsli Ilona. 2007. A névadási szokások változása Bácskában. Névtani Értesítő 29. 235‒241.
Slíz Mariann. 2006. A beszélő nevek mint a posztmodern eszközei. Magyar Nyelvőr (3): 290‒301.
J. Soltész Katalin. 1967. A tulajdonnevek lefordíthatósága. Magyar Nyelvőr (3): 280‒292.
J. Soltész Katalin. 1979. A tulajdonnév funkciója és jelentése. Budapest: Akadémiai Kiadó.
Takács Ferenc. 2013. Egy illúzió múltja: Végel László: Neoplanta, avagy az Ígéret Földje. Városregény. Budapest: Noran Libro, Mozgó Világ július‒augusztus http://epa.oszk.hu/01300/01326/00152/pdf/EPA01326_mozgo_vilag_2013_08_6552.pdf
Megjelent
16. 12. 2015.
Folyóirat szám
Rovat
Članci