KÖZÉPISKOLÁSOK NYELVJÁRÁSI ATTITŰDJE HATÁRON INNEN ÉS TÚL
Absztrakt
A Kárpát-medencei magyarság nyelvjárási attitűdjére köztudottan jellemző a nyelvjárások stigmatizáltsága, ám a dialektusok visszaszorulásának ellenére a nyelvhasználók többsége ma is nyelvjárásban beszél. A Vajdaságban rendkívül fontos a nyelvjárási attitűd szempontja, hiszen a nyelvjárásvesztés a nyelvvesztéssel lenne egyenlő. Egyértelműen bizonyított tény, hogy a pozitív nyelvi attitűd kulcsfontosságú szerepet játszik a kisebbségi nyelv megőrzésében. A dolgozat 15 és 18 év közötti anyaországi, valamint kisebbségben élő középiskolások nyelvjárási attitűdjét kutatja. A kérdőíves módszerrel összegyűjtött válaszokat több szempont alapján tanulmányozzuk, figyelembe véve a válaszadók nemét, életkorát és a szülők iskolai végzettségét. Mindemellett – a nyitott típusú kérdéseknek köszönhetően – megismerhetjük az anyaországi és a szerbiai középiskolások vélekedését a nyelvjárásokról. A jelen munka célja összevetni az anyaországi és a határon túl élő középiskolások nyelvjárásokkal szemben kialakult attitűdjét, valamint felmérni ismereteiket a magyar dialektusokról.
Hivatkozások
Kiss Jenő. 2001. Magyar dialektológia. Budapest: Osiris Kiadó.
Kiss Jenő. 2002. A nyelvjárások és az anyanyelvi nevelés. Magyar Nyelvőr 126 (3): 263–268.
Kiss Jenő. 2008. Hogyan vélekedünk a nyelvjárások jövőjéről? http://szgnye.vmmi.org/kissjeno2008.htm (2014. ápr. 5.)
Kovács Rácz Eleonóra. 2013. Nyelvjárási attitűdök. Újvidék: Sajnos Kiadó.
Rajsli Ilona. 2003. Nyelvi attitűdvizsgálatok a vajdasági fiatalok körében. In Kisebbségi létjelenségek. http://www.mtt.org.rs/publikaciok/mtt_konyvsorozatok/07_Kisebbsegi_Letjelensegek.pdf (2015. okt. 13.)
Sándor Anna. 2000. Anyanyelvhasználat és kétnyelvűség egy kisebbségi magyar beszélőközösségben, Kolonban. Pozsony: Kalligram Kiadó.
Sándor Anna. 2001. A nyelvi attitűd kisebbségben. Magyar Nyelv 97 (1): 87–95.
Szabó Géza. 1991. Nyelvjárástani alapkérdések. Magyar nyelvjárások. 7–37. Budapest: Tankönyvkiadó.