SZÓLÁSHASONLATOK A VAJDASÁGI FRAZÉMAKORPUSZBAN

  • Ilona RAJSLI Újvidéki Egyetem, Bölcsészettudományi Kar, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék, Újvidék, Szerbia
Kulcsszavak: vajdasági frazémakorpusz, Penavin-hagyaték, szóláshasonlat

Absztrakt

A vajdasági magyar frazémakorpusz jelentős részét teszik ki a szóláshasonlatok (komparatív frazémák). A Penavin-hagyaték szóláscédula-anyagában ez a típus igen heterogén csoportot képez. Külön típusként – s egyben a legjelentősebb számú csoportként – különböztethetjük meg a hagyományos értelemben vett szóláshasonlatokat, amelyek gyakran nem idiomatikusak, puszta hasonlítást tartalmaznak. A második (szintén nagyszámú) Szóláshasonlat-csoport tagjai valamilyen lokális jellegű eseményhez kapcsolódnak, illetve történetet, anekdotát idéznek fel. Esetükben a szóláshasználó csak az állandósult forma alkalmazási körét ismeri, maga a konkrét történet gyakran már homályba vész. A korpuszban kisebb számban van jelen a szóláshasonlatok két újabb keletű típusa: a humoros túlzást (esetleg iróniát) kifejező változat, melynek esetében a főmondat sohasem idiomatikus, szerkezete pedig az olyan/akkora/annyira (...), hogy sémát mutatja, valamint a kifejezetten ironizáló szándékú, antonimaviszonyt kifejező frazémák (frazeológiai antonimák) csoportja. Ez utóbbi típusú frazémáknak csak egy kis része tartozik a szóláshasonlatok formai rendszerébe. Dolgozatunkban a vajdasági szóláshasonlatok tipológiai, szerkezeti, szemantikai és nyelvi-nyelvjárási vizsgálatát végezzük el.

Hivatkozások

Forgács Tamás. 2004. Magyar szólások és közmondások tára: Mai nyelvünk állandósult szókapcsolatai példákkal szemléltetve. Budapest: Tinta Könyvkiadó.
Forgács Tamás. 2007. Bevezetés a frazeológiába: A szólás- és közmondáskutatás alapjai. Budapest: Tinta Könyvkiadó.
Katona Edit. 2013. Szólásismeret – regionalitás – tükrözés. In Metafora és vidéke. 218–229. Újvidék: Bölcsészettudományi Kar.
O. Nagy Gábor. 1982. Magyar szólások és közmondások. Budapest: Gondolat.
Papp György. 2007. A vajdasági frazeológiai korpusz szerkezeti, adattári vonatkozásai. In Délvidék/Vajdaság. Társadalomtudományi tanulmányok, szerk. Papp Richárd. 70‒112. Zenta: Vajdasági Magyar Művelődési Intézet.
Rajsli Ilona. 2013. Frazémavariánsok egy helyi jellegű korpuszban. Hungarológiai Közlemények 44 (4): 1‒10.
Rajsli Ilona. 2017. Történetet hordozó szólások a vajdasági magyar frazémakorpuszban. Hungarológiai Közlemények 48 (1): 79–90.
Megjelent
24. 01. 2019.
Folyóirat szám
Rovat
Članci