NÉZŐPONT ÉS IDEOLÓGIA – A VÉSZKORSZAK ÁBRÁZOLÁSA TERSÁNSZKY JÓZSI JENŐ KÉT REGÉNYÉBEN

  • Zoltán Z. VARGA Pécsi Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar, Modern Irodalomtörténeti és Irodalomelméleti Tanszék, Pécs, Magyarország Magyar Tudományos Akadémia, Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Irodalomtudományi Intézet, Budapest, Magyarország
Kulcsszavak: vészkorszak, fikció, szereplői nézőpontok, ideológiai elemzés, Tersánszky

Absztrakt

Tersánszky Józsi Jenő két regénye, az 1947-ben megjelent III. Bandika a vészben, illetve az 1949-es Egy kézikocsi története a második világháborús magyar szerepvállalás egy különösen tragikus eseményét, az ún. vészkorszakot és Budapest ostromát teszi meg a fikció, keretének. Regényei a didaktikusság kockázatát is vállalva egy egész közösséget érintő morális kérdésben foglaltak állást, s vázoltak meggyőzési modellt és stratégiát a kollektív, traumatikus történelmi esemény mibenlétének és okainak feltárására. A tanulmány az elbeszélések narratív-poétikai eszközeinek elemzésével (a szerzői-elbeszélői nézőpont értékelő, „ideológiai” funkciója, a szereplők szólamainak közvetlen és közvetett értékszembeállítása, illetve eltérő frazeológiai kidolgozottsága; a műfaji modellekből átvett szereplői megszólalásmódok és karaktertípusok áthallásai stb.) arra világít rá, hogy miként szolgálják fikciós művek a (korabeli) olvasó indirekt meggyőzését, miként olvashatók az elbeszélések a közelmúlt történelmi eseményeinek még nyitott értelmezési terében egy ideológiailag nem megsemmisített álláspont (nácizmus, antiszemitizmus, fasizmus) elleni nyelvi-irodalmi támadásként. A regények nem-emberi címszereplőinek nézőpontja egyik esetben sem válik allegorikus ellenponttá, inkább a történet egészének familiarizációját szolgálja, a belőle kibontakozó nevetségesség és humor ellenpontozza a regény didaktikus társadalmi-politikai dialógusait, illetve a szereplők előre leosztott irodalmi zsánerekből vett alakjainak és tipizált társadalmi karaktereinek direkt ideológiai formáltságát, a szereplői beszédek és cselekvések megmutatásával kibontakozó argumentációt.

Hivatkozások

Bahtyin, Mihail Mihajlovics. 1976. A tér és az idő a regényben. In A szó esztétikája: Válogatott tanulmányok, szerk., ford. Könczöl Csaba. 257–302. Budapest: Gondolat.
Kisantal Tamás. 2015. Egy elfeledett magyar Holokausztregény tanulságai. Török Rezső: Enyv és szappan (1945). Jelenkor 58 (3): 335–345.
Kulcsár Szabó Ernő. 1990. A literarizált eszköztelenség. Hungarológiai Közlemények 22 (82–83): 17–30.
Olasz Sándor. 1997. Regénypoétika – állattörténetben. Forrás 2.
Rónay László. 1983. Tersánszky Józsi Jenő. Nagy magyar írók. Budapest: Gondolat.
Tersánszky Józsi Jenő. 1975. Egy kézikocsi története. In Három történet. 231–364. Budapest: Magvető.
Tersánszky Józsi Jenő. 2000. III. Bandika a vészben. Unikum Könyvek. Budapest: K. u. K.
Uszpenszkij, Borisz Andrejevics. 1984. A kompozíció poétikája: a művészi szöveg szerkezete és a kompozíciós formák tipológiája. Ford. Molnár István. Budapest: Európa.
Megjelent
28. 01. 2019.
Folyóirat szám
Rovat
Članci