KAPIRGÁLNI EGY NOVELLAFÉLÉT A LEVELEKBEN
Egy „műfaj”, amely Mándy Ivánt nem érdekelte?
Absztrakt
Mándy Iván születésének századik évfordulójára jelent meg válogatott levelezése, egy kötetnyi abból a „műfajból”, amely az írót kevésbé érdekelte. A kötetcímben kiemelt „válogatott” jelző nem a kiválasztott levelekre, hanem inkább a még meg nem találtakra, tehát a nem teljesség problémájára utal. A tanulmány a levelek kapcsán elsősorban a Mándy-szövegek és kontextusuk közötti összefüggéseket vizsgálja, valamint azt a kommunikációs hálót, amely Mándy és írótársai között kialakult. Számos irodalomtörténeti és kultúrpolitikai mozzanat fedezhető fel a küldött és kapott levelekben. A levélszövegekbe szőtt sűrített megállapítások gyakran irodalmi és kulturális diskurzust indukálnak, olyanokat is, amelyek leszámolnak a Mándy-opushoz kötődő sztereotípiákkal. A magán- és közgyűjteményekből származó misszilis küldeményeket, dedikációkat, dokumentumokat és egyéb képanyagot Darvasi Ferenc gyűjtötte össze és rendezte sajtó alá.
Hivatkozások
Darvasi Ferenc. 2015. Köztünk vagy. Beszélgetések Mándy Ivánról. 45–62, 63–82, 213–223. Budapest: Corvina Kiadó.
Erdődy Edit. 1992. Mándy Iván. Kortársaink. Budapest: Balassi Kiadó.
Györffy Miklós. 2018. A pálya végén. Széljegyzetek Mándy Iván kései novelláihoz. In Séta közben. Tanulmányok Mándy Iván életművéről, szerk. Bengi László és Vörös István. 25–30. Budapest: Magyar Irodalomtörténeti Társaság.
Hózsa Éva. 2003. A novella új neve. Mándy Iván novelláinak tipológiája és szövegközi értelmezése. Újvidék: Forum Könyvkiadó.
Jenny, Laurent. 2008. Hipertext és teremtés. Egy nagyelbeszélés születése. Ford. Bene Adrián. In Narratívák 7. Elbeszélés, játék és szimuláció a digitális médiában, szerk. Fenyvesi Kristóf és Kiss Miklós. 58–67. Budapest: Kijárat Kiadó.
Mándy Iván. 2018. Válogatott levelezése. „Szeretve tisztelt főcsatár”. Válogatta és sajtó alá rendezte Darvasi Ferenc. Budapest: Magvető Kiadó.
Sághy Miklós. 2009. A fény retorikája. A technikai képek szerepe Mándy Iván és Mészöly Miklós munkáiban. Szeged: Tiszatáj Könyvek.
Szabó G. László. 2018. A Főcsatár személyes írásai. Mándy Ivánné: „Minden levél az én egyetértésemmel került be a könyvbe. De még van majdnem ennyi.” Új Szó, dec. 9. ujszo.com/kultúra/-a focsatar-szemelyes-irasai (2019. máj. 29.)
Tarján Tamás. 1996. Utószó. In Tizenegy dressz. Focinovellák, szerk. Tarján Tamás. 313–315. Budapest: General Press.
Vörös István. 2018. Az ötvenes évek betolat a Mándy-művekbe, avagy egy korszak modellt ül az írónak. In Séta közben. Tanulmányok Mándy Iván életművéről, szerk. Bengi László és Vörös István. 17–24. Budapest: Magyar Irodalomtörténeti Társaság.
Z. Varga Zoltán. 2018. A kompozícióba szőtt didaxis: a szereplők narratív-strukturális funkciója az ideológiai nézőpont kialakításában: Karinthy Ferenc: Budapesti tavasz. Hungarológiai Közlemények 19 (4): 15–29.