A VERS SZEMFEDELE
Nemes Nagy Ágnes kései verseinek lehetetlen tanúságtétele
Absztrakt
Nemes Nagy Ágnes kései költészetét a kristevai értelemben vett abjekt-tapasztalat elfe(le)désének lehetetlen vágya hajtja vissza a különbség felmerülésének mint a jelölés és az én lehetőségi feltételének határpillanatához. Míg a Hó a nem-énként létrejövő szubjektumot majd-nem-énné írja, a posztumusz Eső, hó (dalmát kutyák?) gőzölögnek tárgyias tanúságtételében a nem-én üres vászna iránti vágy (a folyamatos önfeledés megtisztulási szertartásai) a másikért való gyászviseléssel azonosul: a narcisztikus vetítővászon megtisztításának kudarcában voltaképpen a hiányzó másik/Másik szemfedelének konzerválása érhető tetten. Ilyen értelemben a tárgyias költészet gyengeségét és erejét mutatja e végső mozdulat, a tanúságtétel képtelenségét, ami maga a tanúságtétel. Az elemzés elméleti fölvetéseit főként Julia Kristeva, Cynthia Chase, illetve Georges Didi-Huberman szubjektum- és művészetfilozófiai írásai motiválják.
Hivatkozások
Chase, Cynthia. 2005. „Áttétel” mint trópus és meggyőzés. Ford. Darabos Enikő. Kalligram (5–6): 136–153.
Darabos Enikő. 2008. Nem-játék: Nyelv, nemi szerepek, pszichoanalízis. Budapest: Jószöveg Műhely.
Derrida, Jacques. 2006. Hit és tudás: A „vallás” a puszta ész határain. Ford. Boros János és Orbán Jolán. Pécs: Brambauer Kiadó.
Didi-Huberman, Georges. 2013. Csillagrepedés: Beszélgetés Hantaival. Ford. Seregi Tamás. Budapest: Műcsarnok Nonprofit Kft.
Hernádi Mária. 2012. A névre szóló állomás: Nemes Nagy Ágnes prózakölteményei. Budapest: Szent István Társulat.
Kristeva, Julia. 2007. A szerelem abjektje. Ford. Gyimesi Júlia. Thalassa (2–3): 3–27.
Nemes Nagy Ágnes. 2004. Rilke-almafa. In Az élők mértana I.: Prózai írások. 386–403. Budapest: Osiris.
Žižek, Slavoj. 2011. A törékeny abszolútum: Avagy miért érdemes harcolni a keresztény örökségért? Ford. Hogyinszki Éva és Molnár D. Tamás. Budapest: Typotex.