VÁLTOZATOSSÁG AZ EGYÉNI NYELVHASZNÁLATBAN SZEGEDI BESZÉLŐKKEL KÉSZÍTETT INTERJÚKBAN

  • Balázs SINKOVICS
Kulcsszavak: szegedi szociolingvisztikai interjú, Szeged környéki nyelvjárás, beszélt nyelv, változatosság

Absztrakt

A dolgozat a Szögedi Szociolingvisztikai Interjú két adatközlőjének nyelvhasználatát vizsgálja. A SZÖSZI keretében szegedi lakosokkal strukturált szociolingvisztikai interjúk – benne nyelvhasználati tesztek – készültek. A terepmunkások az interjú folyamán az ö-ző nyelvváltozatot beszélték. A dolgozatban vizsgált két adatközlő az interjúban az ö-ző változatot beszélte. Az interjúk elemzése választ adhat arra, milyen összefüggéseket mutatnak az adatközlők nyelvi szocializációjának körülményei és a szegedi tájnyelvvel kapcsolatos értékítéletei. Az adatközlők nyelvhasználatát elemezve érdemes azt is megvizsgálni, hogy a különböző témákról beszélgetve (iskola, munka, udvarlás stb.) van-e különbség az ö-zés mértékében. Mindkét adatközlő beszéde változik az egyes témák esetében, de nemcsak a témák, hanem a nyelvjáráshoz és a standard magyarhoz való viszonyuk is meghatározza, milyen mértékben ö-znek. Néhány téma azonban (család, életveszély) nem a várt hatást mutatta, vagyis nem a vernakuláris nyelvhasználat felé mozdult el beszédük az ö-zés tekintetében.

 

Információk a szerzőről

Balázs SINKOVICS

Szegedi Tudományegyetem, Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
Magyar Nyelvészeti Tanszék
Szeged, Magyarország

Hivatkozások

Bartha Csilla – Hámori Ágnes. 2010. Stílus a szociolingvisztikában, stílus a diskurzusban: Nyelvi variabilitás és társas jelentések konstruálása a szociolingvisztika „harmadik hullámában”. Magyar Nyelvőr (134): 298–321.

Berente Anikó. 2017. Az ö-zéssel kapcsolatos pedagógusi attitűdök a SZÖSZI néhány interjújában. Magyar Nyelvjárások (55): 25–38.

Bell, Allan. 2007. Style and the linguistic repertoire. In The Routledge Companion to Sociolinguistics. Eds. C. Llamas, L. Mullany and P. Stockwell. 95–100. London: Routledge.

Eckert, Penelope. 1997. Age as a Sociolinguistic Variable. In The Handbook of Sociolinguistics. Ed. Coulmas, 151–167. Florian. Blackwell Publishing.

Hernández-Campoy, Juan Manuel. 2016. Sociolinguistic Styles. Hoboken, N. J.: Wiley-Blackwell.

Kontra Miklós – Németh Miklós – Sinkovics Balázs. 2016. Szeged nyelve a 21. század elején. Budapest: Gondolat.

Labov, William. 1988. „A nyelvi változás és változatok”: Egy kutatási program terep- munkamódszerei. Szociológiai Figyelő 4 (4): 22–48.

Németh Miklós – Bagi Anita – Molnár Mária. 2015. Ö-zés szabályok nélkül? In Nyelvelmélet és dialektológia 3. Szerk. É. Kiss Katalin, Hegedűs Attila és Pintér Lilla. 223–233. Budapest: Szent István Társulat, http://mek.oszk.hu/21000/21031/21031. pdf (2021. márc. 10.)

Németh Miklós – Bagi Anita – Molnár Mária. 2016. Létezik-e olyan, hogy az „adatközlő nyelvhasználata”? In Sztenderd – nem sztenderd: Variációk egy nyelv változataira. Szerk. Kozmács István és Vančo Ildikó. 117–127. Lakitelek: Antológia Kiadó.

Sándor Klára. 2014. Határtalan nyelv. Bicske: SZAK Kiadó.

Schilling, Natalie. 2013. Investigating stylistic variation. In The Handbook of Language Variation and Change. Eds. J. K. Chambers and N. Schilling. (2nd edn). 327–349. Oxford: Blackwell.
Megjelent
29. 09. 2021.
Folyóirat szám
Rovat
Članci