A KISEBBSÉGI SORS ÉRTELMEZÉSE TAMÁSI ÁRON NOVELLÁIBAN

  • Tibor GINTLI
Kulcsszavak: bibliai allúziók, mitizálás, intertextualitás, transzilvanizmus

Absztrakt

A tanulmány Tamási Áron kisebbségi sorsot tematizáló novelláinak azt a szegmensét vizsgálja, amely a székely mentalitás önkritikáját nyújtja. Ezek a transzilvanizmus eszméjének inspiráló hatását tükröző művek a magyar felsőbbségtudatban és a székelyek mélyen gyökerező etnikai előítéleteiben látják a három erdélyi nemzet békés együttélésének egyik legfőbb akadályát. Tamási novellái a székelység mentalitását, belső világát két elv küzdelmének színtereként értelmezik, ahol a szeretet keresztény elve és a pogány indulat ütközik össze egymással. Ez a közelítésmód egyfajta mitikus összefüggésbe helyezve igyekszik megnyugtató megoldást találni azokra a társadalmi problémákra, amelyekkel a trianoni békét követően szembesült az erdélyi magyarság.

Információk a szerzőről

Tibor GINTLI

Eötvös Loránd Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar
Modern Magyar Irodalomtörténeti Tanszék
Budapest, Magyarország

Hivatkozások

Bertha Zoltán. 2001. Egzisztencia és forma: A drámai novella alakváltozatai és elmozdulásai Tamási Áron első írói korszakában. In Sorstükör. 85–140. Miskolc: Felsőmagyarország Kiadó.

Cs. Gyímesi Éva. 1983. Teremtett világ: Rendhagyó bevezetés az irodalomba. Bukarest: Kriterion Könyvkiadó.

Láng Gusztáv. 2017. Az erdélyiség-eszme Tamási Áron két novellájában. Irodalmi Magazin 5 (1): 94–97.

Pomogáts Béla. 2015. Egy Tamási-novella szerkezete és üzenete: Az Erdélyi csillagok című elbeszélésről. Irodalmi Magazin 3 (4): 28–31.

Tamási Áron. 1979. Összes novellái I. Budapest: Szépirodalmi Könyvkiadó.
Megjelent
15. 09. 2022.
Folyóirat szám
Rovat
Članci