„SOK GYÖKÉRBŐL EGGYÉ NŐTTEM”
Absztrakt
A költő, képzőművész, regény- és meseíró Lesznai Anna művészetében fontos szerepet kap szülőfaluja, Körtvélyes (ma Nižný Hrušov, Szlovákia), mely Trianon után Csehszlovákiához került. Lesznai a két háború közti első emigrációja révén még nem szakadt el teljesen a falutól: Bécsből, majd az emigráció után Magyarországról is rendszeresen hazalátogatott Körtvélyesre. A második emigráció viszont véglegesnek bizonyult, a költőnő 1939 után nem járt többé szülőfalujában. A körtvélyesi kastély és kert az időbeli és térbeli távolság révén fokozatosan mitizálódott. Az identitáskérdések Lesznai Anna költészetében gyakran a kerthez kapcsolódó vegetatív metaforákba ágyazódva jelennek meg, vagy olyan mitikus figurákhoz kötődően, mint az alteregónak tekinthető Meluzina, akinek alakjával Lesznai mesevázlataiban is találkozhatunk. Lesznai Anna számára a mese, akárcsak a költészet, önkifejezési mód, identitáskérdések kifejeződési terepe. Identitásának fő jellegzetessége a köztesség, a hibriditás, melyről Napló című versében öniróniával fűszerezve ír: „Száz batyuból szedelődtem, / szász lány tején nevelődtem, / zsidó vérrel magyar lettem, / tótok közé keveredtem… / Sok gyökérből eggyé nőttem”. A tanulmány ennek a sokgyökerű identitásfelfogásnak a poétikai kifejezésmódjait vizsgálja Lesznai Anna verseiben és meséiben.
Hivatkozások
Bényei Tamás. 2013. Más alakban: A metamorfózis lehetséges poétikái és politikái. Pécs: Pro Pannónia Kiadói Alapítvány.
Borgos Anna – Szilágyi Judit. 2011. Nőírók és írónők: Irodalmi és női szerepek a Nyugatban. Budapest: Noran Könyvesház.
Chambers, Iain. 2002. Vándorlás, kultúra, identitás. Ford. Marno Dávid. Helikon 48 (4): 433–474.
Dallos István – Mártonvölgyi László szerk. 1937. Szlovenszkói magyar írók antológiája II. kötet: Elszármazott írók. Nyitra: Lőwy Antal és fiai könyvnyomdája.
Eliade, Micea. 2014. Vallástörténeti értekezés. Ford. Sujtó László. Budapest: Helikon.
Földes Györgyi. 2009. „Hogy engem lássál nézd meg kedves a kertet”: A női én és a metafizikai én Lesznai Anna lírájában. In Nő, tükör, írás: Értelmezések a 20. század első felének női irodalmáról. Szerk. Varga Virág – Zsávolya Zoltán. 347–368. Budapest: Ráció.
Hajnal Anna. 1980. Összegyűjtött művei II. Budapest: Magvető.
Halbwachs, Maurice. 2018. Az emlékezet társadalmi keretei. Ford. Sujtó László. Budapest: Atlantisz.
Kerényi Károly. 1941. Prótogonos Koré. In Homérosi himnuszok Aphroditéhoz, az Istenanyákhoz, Hestiához, a Naphoz és a Holdhoz. 7–75. Budapest: Officina.
Komoróczy Géza. 2012. A zsidók története Magyarországon. II.: 1849-től a jelenko- rig. Pozsony: Kalligram.
Komoróczy Géza. 2015. Zsidók a magyar társadalomban: Írások az együttélésről, a feszültségekről és az értékekről 1790–2012. I. rész. Pozsony: Kalligram.
Lesznai Anna. 1922. Eltévedt litániák. Bécs: Libelli-Verlag.
Lesznai Anna. 1967. Köd előttem, köd utánam: Válogatott versek. Budapest: Szépirodalmi.
Lesznai Anna. 2007a. „A múlt rongyszedője vagyok”: Adalékok a Kezdetben volt a kert című regény keletkezéstörténetéhez. A szöveget közreadja: Török Petra. Enigma 14 (52): 40–45.
Lesznai Anna. 2007b. Idődíszítés: Mesék és rajzok. Szerk. Szilágyi Judit. Budapest:
Petőfi Irodalmi Múzeum – Hatvany Lajos Múzeum – Nemzeti Tankönyvkiadó.
Lesznai Anna. 2010. Sorsával tetováltan önmaga: Válogatás Lesznai Anna naplójegy- zeteiből. Válogatta Török Petra. Budapest: Petőfi Irodalmi Múzeum.
Lesznai Anna. 2014. Morzsái az eltörött világkalácsnak. Szerk. Szilágyi Judit és Török Petra. Hatvan: Hatvan Város Önkormányzata.
N. Tóth Anikó. 2014. Vízjelek. Dunaszerdahely: Media Nova M.
Polgár Anikó. 2019. Rebbenő tollruha, rügyre váró ujjak: Mítosz és női önkifejezés
Lesznai Anna Meluzina-verseiben. Tiszatáj 73 (7–8): 112–120.
Szilágyi Judit. 2007. „Idődíszítés” – Lesznai Anna meséi. In Lesznai Anna. Idődíszítés: Mesék és rajzok. 147–155. Budapest: Petőfi Irodalmi Múzeum – Hatvany Lajos Múzeum – Nemzeti Tankönyvkiadó.
Török Petra. 2001. Formába kerekedett világ: Lesznai Anna művészete és hagyatéka a hatvani Hatvany Lajos Múzeumban. Hatvan: Hatvany Lajos Múzeum.
Vezér Erzsébet. 1979. Lesznai Anna élete. Budapest: Kossuth.