KOGNITÍV METAFORÁK A BESZÉLT NYELVI ÉLETTÖRTÉNETEKBEN
Absztrakt
A kognitív metaforaelmélet szerint a metafora a nyelv funkcionálásának alapvető módja, a gondolkodás és a megértés elengedhetetlen eszköze, egyben tükrözi az ember megismerési és gondolkodási folyamatait. A metaforák nemcsak retorikai eszközök, hanem áthatják mindennapi kommunikációnkat. A dolgozat vajdasági magyar nők beszélt nyelvi élettörténetében vizsgálja a metaforikus gondolkodás alakzatait kognitív metaforaelméleti keretben. Feltárja az élettörténethez kapcsolódó fogalmi séma egyes elemeinek metaforikus konceptualizációját, valamint feltérképezi a gyakori forrástartományokat. A narratívák jellegéből adódóan a metaforák megvilágítják az élettörténetek fontos eseményeinek, fogalmainak elménkben, gondolatainkban való képszerű megjelenését, betekintést nyújtanak a világ értelmezésébe.
Hivatkozások
Kövecses Zoltán. 2021. Testesültség (embodiment) a nyelvben és gondolkodásban ‒ kognitív nyelvészeti megközelítés. Replika 121‒122: 49‒61.
Laki Boglárka. 2020. Vajdasági magyar nők beszélt nyelvi élettörténetének szövegtani vizsgálata. Doktori disszertáció. Kézirat. Újvidéki Egyetem, Bölcsészettudományi Kar.
Lakoff, George – Johnson, Mark. 1980. Metaphors We Live By. Chicago: University of Chicago Press.
Savić, Svenka – Mitro, Veronika szerk. 2006. Vajdasági magyar nők élettörténetei. Újvidék: Futura Publikációk és Női Stúdiumok és Kutatások.